W Tatrach bardzo trudne warunki

śmigłowiec, helikopter

Przypominamy, że w Tatrach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Wychodzenie w wyższe partie gór zwłaszcza powyżej linii lasu może grozić poważnym wypadkiem.

Przypominamy, że w minionym tygodniu tatrzańska policja otrzymała zgłoszenia o dwóch śmiertelnych wypadkach młodych osób, które zginęły pod lawinami.

-Pierwszy z mężczyzn tj. 37-latek z powiatu buskiego (świętokrzyskie) w trakcie zjazdu na nartach poza wyznaczonym szlakiem w rejonie Doliny Gąsienicowej w Tatrach Polskich został przysypany lawiną – informuje Roman Wieczorek z KPP w Zakopanem.

Drugi przypadek: tj. 29-latek z powiatu krakowskiego został porwany przez lawinę, która zeszła z rejonu szczytu Niżni Liptowski Kostur do Czarnego Stawu w Tatrach Polskich.

W działaniach ratowniczych podejmowanych przez ratowników TOPR wykorzystywany był policyjny „Sokół”, który na co dzień stacjonuje w krakowskiej bazie. Policyjna maszyna przez kilka najbliższych dni zastępować będzie toprowskiego „Sokoła”, który uległ awarii.

W rejonie Zakopanego na najbliższe dni, prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm do 30 cm. Ponadto w tym samym okresie, prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem do 30 km/h, w porywach do 60 km/h, z południowego zachodu skręcającym na północny zachód.

Prosimy o zachowanie ostrożności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *