Wielkie sprzątanie Tatr. Rusza akcja „Czyste Tatry”

W dniach 1–2 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas akcji Czyste Tatry. Wspólnie z ambasadorami i organizatorami akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie inni.

Najważniejszą misją Czystych Tatr jest edukacja. Zarówno organizatorom, partnerom, ambasadorom, jak i wolontariuszom zależy na tym, by pewnego dnia, nie trzeba było organizować akcji sprzątania szlaków. By każdy turysta odwiedzający nasze najwyższe góry zostawiał po sobie tylko dobry – niewidoczny ślad. W tym kontekście niezwykle istotne jest zaangażowanie znaczących i rozpoznawalnych marek, które biorą odpowiedzialność za swoje działania względem Planety i tym samym dają dobry przykład.

Tradycją Czystych Tatr był przez lata sobotni koncert, który stanowił podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy za sprzątanie szlaków i zaangażowanie w edukacyjną misję akcji. W tym roku koncert wraca do programu, ale w piątek.

Postanowiliśmy, że po tak długiej nieobecności naszego miasteczka na Równi Krupowej przyszedł też czas na niewielkie zmiany. Chcieliśmy, by już w piątek, na Górnej Równi Krupowej zagrał znany, lubiany i związany z Tatrami zespół, który mógłby naładować pozytywną energią wszystkich uczestników. Myślę, że nikt nie zrobi tego lepiej niż Zakopower – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Zespołu założonego przez Sebastiana Karpiela-Bułeckę, który wraca właśnie z nowym singlem, nie trzeba przedstawiać. Dość powiedzieć, że grają muzykę z serca góralskiej duszy, ale wzbogaconą o elementy rocka i jazzu, która porywa ludzi nie tylko w Polsce, ale też podczas tras koncertowych na całym świecie. Trzon grupy Zakopower wywodzi się z Zakopanego i regionu Podhala, więc Tatry są bliskie ich sercu – zwłaszcza te czyste i pozbawione śmieci.

Tatry są naszym wielkim skarbem, miejscem które bez wątpienia uduchawia każdego odwiedzającego je człowieka. Śmiecąc w Tatrach, zaśmiecamy naszą duszę. Pamiętajmy, że góry służą swym pięknem nie tylko nam – ludziom, ale są przede wszystkim domem dla wielu gatunków zwierząt. Dlatego dbajmy o nie z całych sił. Bardzo się cieszę, że w tym roku ja i mój zespół Zakopower możemy być częścią projektu Czyste Tatry! Do zobaczenia na szlaku! – podkreślił Sebastian Karpiel-Bułecka.

 

Obok Zakopower na scenie Czystych Tatr wystąpi również zespół Czereśnie, który tworzy muzykę skierowaną przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Ich przekaz jest bardzo spójny z intencjami Stowarzyszenia Czysta Polska, ponieważ śpiewają o przyrodzie, owocach i warzywach. Poruszają też niezmiennie istotne problemy ekologiczne. Oba koncerty zaplanowano w godzinach wieczornych, w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej.

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjna organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W dotychczasowych 10 edycjach wzięło udział 35 150 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 6 719kg śmieci. Partnerami lipcowego wydarzenia zostali, jak co roku Burmistrz Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem głównym jest Electrolux, a partnerami wspierającymi: Rekopol, Jan Niezbędny i Biedronka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *