56. Sabałowe Bajania przeszły do historii

Festiwal rozpoczęliśmy tradycyjnie paradnym przejazdem kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Oficjalne otwarcie uświetnili swoją obecnością m.in. Andrzej Gut-Mostowy – Poseł na Sejm RP, Władysław Filar – wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego, władze gminy Bukowina Tatrzańska oraz przedstawiciele partnerskiego miasta-gminy Kórnik na czele z wiceburmistrzem Sebastianem Wlazło. Na scenie przed Domem Ludowym wystąpiły bukowiańskie zespoły regionalne: Orlynta i Mali Wiyrchowianie, Władysie z Kórnika, a także kapele biorące udział w przejeździe.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Gocałem było okazją do wysłuchania opowieści o różnorodności góralskiej muzyki, wybitnych podhalańskich muzykantach i oczywiście o tym jak powstawała sama książka. Nie zabrakło również muzyki w wykonaniu zaproszonych muzykantów.

Pierwszy dzień zakończyliśmy znakomitą komedią ludową pt. „Portki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
W czwartek, od samego rana rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Przez trzy dni komisja oceniająca w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog, prof. uczelniany dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy oceniła
189 punktów programu co daje ponad 350 uczestników. Laureatami nagród grand prix w postaci Bukowiańskich Buków zostali: Tomasz Kulig z Piwnicznej-Borownic za wybitną prezentację gawędy, Samuel Guzik z Juszczyna za wybitną prezentację gry na heligonce, Damian Balcer z Marianki oraz żeńska grupa śpiewacza „Jaworzyncianki” z Jaworzynki za wybitną prezentację pieśni.


Nagrody dla wszystkich laureatów ufundowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Józef Hodorowicz-Sewców z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania to również wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Na wystawie można było zobaczyć ponad 250 prac wykonanych przez 57 twórców ludowych. Wokół Domu Ludowego barwnie mieniły się stragany, na których twórcy ludowi ubrani w stroje regionalne prezentowali swoje wyroby.

Każdego dnia na degustację potraw regionalnych zapraszały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Bukowina Tatrzańska (Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska). Były m.in.: zupa borówkowa z kluskami, kapusta na maślance, gałuski jurgowskie, kluski kładzione i kołoc spiski.

Przez trzy dni trwały Bajaniowe Śpasy czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórczynie ludowe: Agnieszkę Radomską, Grażynę Czekałę i Małgorzatę Soremską.

W sobotę, po zakończeniu przesłuchań konkursowych, na scenie Domu Ludowego wystąpiły zespoły regionalne z terenu gminy Bukowina Tatrzańska.

Plenerową część Sabałowych Bajań na Wierchu Rusińskim rozpoczęły zawody strzeleckie. Najlepszy wynik 45 pkt. w rozgrywanych zawodach oraz główne trofeum Sabałową Flintę zdobył Kamil Skawiniak z Bukowiny Tatrzańskiej.
Tańce, śpasy, wygibasy z „Bobasem” ucieszyły wszystkie dzieci znajdujące się na Rusińskim Wierchu. O 18.00 rozpoczęła się pierwsza część koncertowa Sabałowej Nocy. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpił zespół HOLEVIATERS oraz InoRos.

W atmosferę najważniejszej części Sabałowej Nocy wprowadził publiczność występ Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Zbójnickim Pierścieniem Starszyzna Zbójnicka uhonorowała Stanisława Stachonia Burtka z Zakopanego. Tytuł Wiyrchowyj Orlicy przyznano Marii Kukuc-Frączystej z Zakopanego i Magdalenie Matelskiej-Bogajczyk z Kórnika.


Na Zbójnika pasowani zostali: Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Świdroń z Chyżnego, Józef Murzański z Węglówki (rodem z Gronia) i Artur Majerczak z Krościenka. Po rozpaleniu watry i pokazie sztucznych ogni świętowaliśmy 20-lecie zespołu BRAThANKI. Publiczność bawiła się wyśmienicie tańcząc i śpiewając razem z zespołem największe przeboje. Do wspólnego występu zostały zaproszone dziewczyny z Zespołu Góralskiego
„Wiyrchowianie”. Jak na jubileusz przystało było głośne „sto lat" zaintonowane przez publiczność, tort i pamiątkowe prezenty, które zespołowi wręczył wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk i dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury – Dom Ludowy  – Bartłomiej Koszarek.
Niedziela powitała nas słońcem, więc w asyście Janusza Lacha – przewodnika tatrzańskiego, Piotra Jasieńskiego – ratownika TOPR oraz Piotra Hazy – multiinstrumentalisty, odbyła się wycieczka „Śladami Sabały". W drodze na Rusinową Polanę uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych opowieści, a także pasterskich nut zagranych m.in. na piszczałce, dudach i złóbcokach.

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników przesłuchań konkursowych Zespół Góralski „Wiyrchowianie” wraz z aktorami bukowiańskiego teatru i członkami Związku Podhalan oddział Bukowina Tatrzańska wystawił widowisko „Wesele góralskie”, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *