Trwa 55. Góralski Karnawał

Parada kolędników przez Bukowinę Tatrzańską oraz przejazd banderii konnej, zaprzęgów konnych wypełnionych zaproszonymi gośćmi i kapelami – to naprawdę warto było zobaczyć. Barwny korowód, muzyka, taniec i śpiew – tak hucznie rozpoczęliśmy Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał.

Na oficjalnym otwarciu gościliśmy wiele znamienitych osób ze świata kultury, polityki, a także przyjaciół Domu Ludowego i Góralskiego Karnawału. Dziękujemy za wszystkie serdeczności i życzenia, które popłynęły w naszym kierunku z okazji jubileuszu. Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie” oraz kapele i grupy kolędnicze swoimi występami uświetniły inaugurację Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

W tym samym dniu odbyły się „Jubileuszowe Posiady”. Rozpoczął je wyjątkowy materiał filmowy autorstwa Ernsta Hirscha wykonany podczas pobytu ekipy telewizyjnej NRD w 1973 roku. Film ukazuje kulig rozpoczynający I Góralski Karnawał, przeglądy konkursowe, kolędników i tancerzy, kumoterki, mieszkańców Bukowiny i turystów, jurorów i organizatorów.

„Jubileuszowe Posiady” były okazją do podziękowań. Zaproszeni na tą uroczystość goście zostali uhonorowani „Jubileuszowymi medalami”, które zostały wręczone przez dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” – Bartłomieja Koszarka oraz przez wójta gminy Bukowina Tatrzańska Andrzeja Pietrzyka. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura odznaczył Adama Sawinę Brązowym Medalem, a Józefa Koszarka Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z okazji jubileuszu Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” otrzymało nagrodę Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” w podziękowaniu za pielęgnowanie polskiej tradycji jako ważnego elementu regionalnego dziedzictwa, a także promowanie kultury góralskiej w kraju oraz poza jego granicami. Wręczenia dokonał Jan Piczura wraz z Moniką Gubałą – Dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspieranie Góralskiego Karnawału.

W pierwszy wieczór Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału odbyło się wyjątkowe widowisko – kilka pokoleń bukowian przygotowało wspólny program. Pomysłodawcy i twórcy Karnawału: Józef Koszarek i Adam Sawina ze wzruszeniem wspominali jego pierwszą edycję.

Występ rozpoczęli bukowianie pamiętający początki Karnawału. Z właściwym sobie kunsztem oraz dojrzałością zatańczyli i zaśpiewali po góralsku. Kolejni zespolanie – już młodsi, przejmując międzypokoleniową sztafetę z radością zaprezentowali swoje umiejętności. Takiego wykonania zbójnickiego jeszcze nie było! Ponad 20 górali tańczących i śpiewających – to była niesamowita siła i moc. Program zakończyła młodzież czyli obecny Zespół Góralski „Wiyrchowianie”. Publiczność oprócz pięknych strojów góralskich i zaprezentowanego programu zobaczyła jak miłość i tożsamość kulturowa łączy i spaja pokolenia oraz całą bukowiańską społeczność.

Drugi dzień Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału rozpoczęło seminarium o tańcu góralskim. Swoje spojrzenie na taniec przedstawili: prof. dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy, dr Dorota Majerczyk – etnomuzykolog, prof. dr hab. Tomasz Nowak – antropolog tańca oraz mgr Bartłomiej Koszarek – etnolog. Moderatorem rozmowy był dr Artur Czesak – dr nauk humanistycznych. Każdy z prelegentów w swoim wystąpieniu mówił o wielu aspektach tańca: czym on jest w kulturze ludowej, o jego wymowie i znaczeniu.

Tego dnia rozpoczęły się również przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, zaś wieczorem, budzący wiele emocji konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych.

Na wieczorze Krakowiaków Wschodnich wystąpił zespół Porąbcoki z Porąbki Uszewskiej, zaś na wieczorze Spiskim – zespół Zielony Jawor z Krempach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *