Willa Palace stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego

Willa Palace, zwana „Katownią Podhala”, to miejsce niezwykle ważne dla historii naszego miasta – w czasach okupacji hitlerowskiej mieściła się tam siedziba gestapo oraz więzienie. Za kilka lat powstanie w niej muzeum walki i męczeństwa, które upamiętniać będzie ofiary nazistowskiego terroru. W Urzędzie Miasta Zakopane miało miejsce wydarzenie, które w znaczący sposób przybliży powstanie tej instytucji – przedstawiciele Gminy Zakopane oraz Muzeum Tatrzańskiego podpisali akt notarialny, na podstawie którego Muzeum stało się właścicielem budynku. 

W spotkaniu wzięli udział burmistrz Leszek Dorula wraz z zastępcami: Agnieszką Nowak-Gąsienicą oraz Tomaszem Filarem, członek zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas. dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała, przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende Surmiak wraz z zastępcami: Michałem Murzynem oraz Katarzyną Parą oraz prezes Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala Lucyna Galica-Jurecka.

Przeniesienie własności oraz dokonanie darowizny części nieruchomości odbyło się na podstawie Uchwały Rady Miasta Zakopane, która 30 czerwca 2021 r. przychyliła się do wniosku o przekazanie budynku Muzeum Tatrzańskiemu.

Dzięki tej decyzji Muzeum stało się jedynym dysponentem nieruchomości, w której utworzone zostanie muzeum męczeństwa oraz muzeum gór i wybitnych ludzi z nimi związanych. Obecnie trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem generalnego remontu oraz przygotowaniem ekspozycji.

– Budynek Palace został przekazany w dobre ręce Muzeum Tatrzańskiego. Jesteśmy pewni, że znajdzie się tam muzeum, o który marzyliśmy. Cieszę się, że udało się przekonać właściciela do sprzedaży, że wsparła nas w tym Rada Miasta. Cieszę się, że możemy współpracować z Muzeum Tatrzańskim i jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie jeszcze dużo owoców dla Zakopanego – mówi Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

1 thought on “Willa Palace stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *