TATRY – bilans tragedii

Od samego rana ratownicy TOPR-u w Tatrach szukają kolejnych osób, które mogły ucierpieć w wyniku wczorajszej gwałtownej burzy z wyładowaniami atmosferycznymi. Wiadomo, że poszkodowanych zostało około 150 osób. % osób nie żyje, cztery po stronie polskiej i jedna po stronie słowackiej.

Gwałtowna komórka burzowa przechodząca przez Tatry zaskoczyła turystów będących w rejonie kopuły szczytowej Giewontu. Podczas wyładowań atmosferycznych osoby będące najbliżej krzyża na Giewoncie oraz metalowych łańcuchów zabezpieczających zostały porażone.
Pomimo reanimacji u czterech osób stwierdzono zgon. Dwie z ofiar śmiertelnych to dzieci w wieku 10 lat.

Do akcji ratowniczej zostały zadysponowane liczne siły i środki: zastępy JRG oraz OSP z kilku powiatów, GOPR, TOPR, śmigłowiec „sokół”, 4 załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w : Zakopanem, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Myślenicach oraz Krakowie.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przyjechał do Zakopanego, w szpitalach jest wiele osób z bardzo poważnymi obrażeniami, głównie czaszki oraz bardzo poważnymi poparzeniami. Bilans ofiar niestety może jeszcze wzrosnąć.

Wczorajsze zdarzenia to jedno z największych tragedii w historii polskich Tatr.

fot. OSP Białka Tatrzańska

Tatry24.eu

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *