Scheda po Mieczysławie Królu-Łęgowskim

Mieczysław Król-Łęgowski z Zakopanego był człowiekiem legendą. O nartach wiedział prawie wszystko, a jego zbiór jest największy na Podhalu. Choć Mieczysław Król – Łęgowski zmarł we wrześniu 2016 roku po ciężkiej chorobie, to wciąż otwarta jest sprawa by w Zakopanem stworzyć Muzeum Narciarstwa.

W zbiorach zakopiańczyka jest ponad 300 par nart, zarówno skokowych jak i biegowych. Kilka par podarowali mu zaprzyjaźnieni skoczkowie: Adam Małysz czy Kamil Stoch. Na nartach oraz kombinezonach widnieją specjalne dedykacje. W jego zbiorach są m.in. narty skokowe z lat 20., a także m.in. słynne enerdowskie skokówki „Poppa” na których skakał szkolny kolega pana Mieczysława, Wojciech Fortuna.

Narty to jednak nie wszystko co zebrał w swoim domu na Gutach Pan Mieczysław. Kolekcja pana Mieczysława znajduje się w dwóch pokojach na parterze i piwnicy domu. Część z nich znajduje się jeszcze na strychu.

Mieczysław Król – Łęgowski od wielu lat walczył z potworną chorobą: szpiczakiem. W rehabilitacji pomagała mu jeszcze jedna pasja – tworzenie metalowych parzenic. Dwie z nich wykonał na specjalne zamówienie braci Golców.

Mieczysław Król-Łęgowski z Bachledów zmarł 20 września 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *