Willa Atma to Muzeum Karola Szymanowskiego. To zarazem jedyne na świecie muzeum bibliograficzne największego, po Fryderyku Chopinie, polskiego kompozytora. Mieści się ono przy ul. Kasprusie 19, w zabytkowej willi w stylu zakopiańskim z 1890 roku.

Karol Szymanowski mieszkał tu w latach 1930-1936.
Inicjatywę utworzenia w Atmie Muzeum Szymanowskiego zgłosił już w 1937 roku kompozytor Michał Kondracki, po wojnie starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska, ale dopiero w 1967 roku apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny „Życia Warszawy” Zdzisław Sierpiński. Wkrótce potem znany pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania Atmy. W 1974 roku dom przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku udostępniono willę publiczności, na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z Tatrami i Zakopanem. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej.

Willa Atma powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom. To właśnie ówczesnym turystom Atma, zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha, zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Pochodzi ona z sanskrytu i oznacza tyle co „dusza”. Dom jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do architektury przez Stanisława Witkiewicza.

Zwiedzaniu Atmy towarzyszy muzyka, kompozycje Karola Szymanowskiego. Nie brakuje również wykonań „na żywo”, których można posłuchać można w czasie koncertów, organizowanych w Atmie przez Muzeum Narodowe w Krakowie, letniego festiwalu Dni Muzyki K. Szymanowskiego organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego oraz koncertów organizowanych przez inne instytucje muzyczne i kulturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *